JAK ZVIDITELNIT E-SHOP?
10 způsobů, jak toho dosáhnout

Reklamka.cz

1. Začněte s analýzou klíčových slov

Máte e-shop a zapomněli jste před jeho tvorbou na analýzu klíčových slov? Nezoufejte, rádi vám s ní pomůžeme. Analýza vám totiž odhalí slova a slovní spojení, která jsou využívána běžnými zákazníky při vyhledávání na internetu. Existují nástroje, pomocí kterých dokážeme zjistit hledanost daných slov včetně ceny za proklik, pokud na dané slovo budete chtít spustit reklamu. Na základě analýzy je potřebné rozhodnout, která slova a slovní spojení se budou na e-shopu využívat. Na nejvíce hledaná obecná slova je poměrně těžké a drahé být dobře vidět v organickém (neplaceném) vyhledávání. Jedná se například o obecné dotazy typu: televize, lednička, postel, košile, počítač, monitor, tiskárna, parfém atd. U nich je totiž jisté, že při jejich zadání do Googlu nebo Seznamu, se zobrazí ty největší české e-shopy. Kvůli tomu je potřeba se zaměřit na delší slovní spojení nebo na dotazy, které konkurence moc nevyužívá. Následně je pak důležité pravidelně měřit jejich pozice ve vyhledávačích. A abyste na pravidelné úkony nezapomínali a každý věděl, co má na starost, může vám pomoci nástroj na pracovní komunikaci pro e-shopy. 

2. Pusťte se do SEO - optimalizace pro vyhledávače

Stále nevíte, co si pod tímto pojmem máte představit? Jedná se o soubor činností, které pomůžou dostat váš e-shop na přední pozice v neplaceném vyhledávání a díky tomu tak zvýšit návštěvnost i tržby, pokud dokážete zákazníky oslovit správným a konkurenceschopným produktem. 
Funguje to tak, že na základě analýzy klíčových slov využíváte napříč svým e-shopem dotazy, které uživatelé běžně vyhledávají. SEO ovlivňují stovky faktorů, a proto je to velmi nákladná a zdlouhavá činnost. Zároveň se nedá předem odhadnout, jak e-shopu konkrétní úpravy pomohou, a jak zlepší jeho dohledatelnost. Google a Seznam má svůj vlastní algoritmus, který není veřejný a neustále se mění. Je proto složité zjistit, které faktory mají větší váhu. Primárně je vždy nejdůležitější obsah a práce s klíčovými slovy na e-shopu. Dále to je například autorita a historie domény, síla brandu, externí odkazy, on-page faktory (titulky, metapopisky atd.), sociální signály, optimalizace obrázků, SSL certifikát, rychlost e-shopu a mnoho dalších. Důležitým faktorem je v dnešní době především optimalizace pro mobilní zařízení, ze kterých každým rokem více a více narůstá návštěvnost. 
SEO nestačí nastavit pouze na začátku, je to dlouhodobý a kontinuální proces, který musíte neustále rozvíjet. Pokud tak neučíte, tak vás klidně za pár týdnů předběhne konkurence a bude tak o to složitější se dostat zpět.

3. Založte profily na sociálních sítích

Sociální sítě pomohou vašemu e-shopu získat další zpětné odkazy, které dokážou přivést návštěvnost. Pokud máte tzv. love brand, který si zákazníci oblíbili, tak sociální sítě jsou přesně pro vás. Můžete tam ukázat všechno dění okolo firmy a produktů, které nechcete zobrazovat a psát na e-shopu. Ukažte svým zákazníkům například, jak probíhá výroba nebo balení produktů. Zobrazte všechny detaily i referenční fotky, které zvýší důvěru vašich zákazníků.  Pokud nemáte netradiční produkty, které hned na první pohled zákazníky ohromí, nezoufejte, i přesto je dobré si sociální sítě založit, protože vám získají další silný zpětný odkaz na váš e-shop. Nemusíte přidávat příspěvky každý den, ale stačí například jednou za 14 dní, aby bylo vidět, že je vaše firma aktivní.

4. Začněte s PPC reklamou

PPC reklama je jednoznačně finančně nejnáročnější formou propagace e-shopu. Pokud předem víte, že vaše produkty nejsou na online trhu vůbec konkurenceschopné a máte zastaralý e-shop, tak s PPC reklamou raději vyčkejte, abyste zbytečně nevyhodili peníze oknem.  V opačném případě na nic nečekejte a s PPC reklamou začněte ihned, protože vaše tržby mohou vzrůst až o desítky či stovky procent. Plno našich klientů většinou PPC reklamě nedůvěřuje, ale jakmile ji vyzkouší a my jim ukážeme přesné výsledky, tak ihned otočí a začnou do reklamy dávat více peněz, protože se jim to vyplatí více než investice do jiného druhu reklamy.
Inzerovat své produkty můžete na Googlu, Seznamu, YouTube, Facebooku, Instagramu nebo třeba i na LinkedInu. Reklama se může zobrazit, když někdo do vyhledávačů zadá konkrétní klíčové slovo a nebo když má uživatel zájem něco koupit. Mezi hlavní typy kampaní se řadí textové, produktové, bannerové nebo remarketingové. Pro e-shopy bývají většinou nejvýkonnější produktové reklamy a dynamický remarketing, který automaticky skládá vámi prohlížené produkty do banneru. Asi to znáte sami, když vás například týden pronásleduje pořád ta stejná kabelka nebo televize, kterou jste si prohlíželi. PPC kampaně jsou v onlinu velmi obsáhlou kapitolou, a pokud chcete zjistit, jak přesně fungují, a kde se reklamy mohou zobrazit, tak se podívejte ZDE.

5. Zařaďte e-shop do srovnávačů zboží

Mezi nejznámější srovnávače neodmyslitelně patří Heureka.cz, Google Nákupy a Zboží.cz, na kterých můžete prodávat prakticky cokoliv až na pár výjimek. Do oborových srovnávačů pak například patří Favi, Biano, Furnio (nábytek), Homago, Glami (móda) nebo Modio. Mezi další srovnávače, které jsou méně využívané, se řadí: SrovnáníCen.cz, Srovname.cz, Hledejceny.cz, Hyperzboží.cz či ShopAlike.cz.
Pokud chcete na těchto srovnávačích zobrazovat své produkty a srovnávat se s konkurencí, tak musí váš e-shop umět vygenerovat XML feed, který obsahuje všechna textová data o produktech. Mezi ně například patří název produktu, výrobce, EAN, cena, množství atd. V případě že chcete, aby se vaše produkty správně napárovaly s těmi konkurenčními, tak je u nich potřeba mít vyplněný EAN. Pokud ho nemáte, tak srovnávače většinou nepochopí o jaký produkt se jedná a nezařadí ho do porovnání s ostatními. Každý srovnávač má své specifické požadavky a podmínky, bez kterých nemůžete začít inzerovat. 

6. Posílejte lákavé newslettery

Velmi efektivním kanálem na oslovení stávajících zákazníků je newslettering. Vytvořit newsletter tak, aby prodával, ale zároveň neotravoval, je v dnešní době velmi obtížné. Vždy musíte myslet na to, jaké cílové skupině ho zasíláte, a jak to pro ně bude relevantní. Pokud se vám podaří zvolit zajímavý obsah a frekvenci odesílání, tak můžete získat více návštěvníků a prodejů na e-shopu nebo můžete budovat důvěryhodnost značky, informovat zákazníky či získávat nové fanoušky na sociálních sítích.
V rámci e-shopu si můžete jednoduše spočítat, kolik vám takový zajímavý newsletter může přinést tržeb. Pokud máte například konverzí poměr 3 %, průměrná hodnota objednávky je 500 Kč a newsletter odesíláte na 5 000 e-mailových adres, tak můžete pomocí newsletteru získat cca 75 000 Kč na tržbách ((počet adres*konverzní poměr)*průměrná hodnota objednávky). 

7. Registrujte se do firemních katalogů

Nevíte, který zápis ve firemní katalogu pro vás může být přínosný nebo který má smysl nadále platit? Obraťte se na nás a my vám poradíme. V dnešní době je už jen pár dobrých katalogů, které můžou vašemu e-shopu poskytnout kvalitní zpětný odkaz. Mezi nejznámější například patří Moje firma na Googlu nebo Firmy.cz. Umožní vám přilákat a oslovit zákazníky, když hledají vaši firmu ve vyhledávačích nebo v mapách. Zároveň můžete získat recenze, které vás podpoří v očích nových zákazníků.
V dávných dobách to naopak fungovalo tak, že čím více odkazů na web či e-shop z těchto katalogů vedlo, tak tím více rostl v očích vyhledávačů. V dnešní době už tomu tak naštěstí není a do nekvalitních katalogů se investovat nevyplatí, protože vám můžou spíše uškodit. 

8. Využijte affiliate marketing

Nástroj, který je založený na partnerství mezi vámi (e-shopem) a partnerem (tím, kdo bude podporovat váš e-shop) jako jsou Arecenze.cz nebo Recenzer.cz. Velkou výhodou je, že neplatíte za proklik, ale až za získanou konverzi. Za každého přivedeného zákazníka z webu nebo e-shopu partnera zaplatíte smluvenou částku nebo určité procento z hodnoty konverze. Při výběru partnera klaďte důraz na jeho relevantnost. Ideální je, když se zabývá stejným nebo souvisejícím prodejem. 
A kde tyto partnery získat? Využijte například nejznámější platformy jako jsou:  Affilbox.cz a další.
Rozšířeným affiliate kanálem je v poslední době prodej na největších českých e-shopech (Alza.cz a Mall.cz nebo i specializovanější jako je Pilulka.cz). U nich naleznete přehledně uvedené procentuální výše provizí dle daných kategorií.
Affiliate marketing využívají poměrně často i weby, které nabízejí slevové kódy a kupóny, jako je web Kuponyonline.cz, díky čemuž dokážou zákazníci v e-shopech ušetřit z jejich nákupu. 

9. Podpořte i offline marketing

E-shop nemusíte propagovat jen v online světě. Využijte i dalších formátů, které dokážou zvýšit návštěvnost shopu. Dejte si URL adresu e-shopu na vizitky, nechte si vyrobit polep na svůj vůz, přispívejte do oborových časopisů, potiskněte reklamní předměty nebo reklamní textil, využijte billboardy, city-light vitríny a další média. Pokud nevíte, která média pro vás můžou být nejpřínosnější, tak se obraťte na nás a se vším vám poradíme.

10. Nezapomínejte na vyhodnocování - Google Analytics

Největší výhodou online marketingu je, že jeho výsledky dokážete měřit přesně 24 hodin 7 dní v týdnu. K tomu nám slouží nástroj Google Analytics, který by neměl chybět na žádném e-shopu. Dokáže měřit návštěvnost ze všech kanálů, rozlišit demografické vlastnosti uživatelů nebo i měřit jednotlivé tržby z konkrétních objednávek. Přesně vám klidně dokážeme říci, přes jaký marketingový kanál přišla daná objednávka. 
Když chcete sledovat i reálné chování návštěvníků na e-shopu, na co klikají a kde se přesně pohybují, tak můžete využít nástroje, které nahrávají zákazníky při jejich návštěvách. Toto dokáže zajistit například Smartlook nebo Hotjar.

 

Doufáme, že vám tyto rady pomohou nakopnout váš e-shop do jiných sfér.
Dělejte sami to, co vás baví a ostatní nechte na nás.

MÁTE ZÁJEM? KONTAKTUJTE NÁS

NAŠE REFERENCE

Vymalovali jsme web pro firmu TOP Malíř

Vymalovali jsme web pro firmu TOP Malíř

17.4.2024

Vytvořili jsme nové webové stránky TOPMalíř.cz pro Jana Doležala, který se specializuje na malování pokojů, natěračské práce a další služby.

Nový web pro ZEBRA GROUP

Nový web pro ZEBRA GROUP

28.2.2024

Pro klienta Zebra Group s.r.o. jsem vytvořili nový, moderní, responzivní web, který perfektně vystihuje profil společnosti a jejich výrobků.

Tvorba e-shopu Domacivakuovani.cz a rychlý růst díky online marketingu

Tvorba e-shopu Domacivakuovani.cz a rychlý růst díky online marketingu

5.1.2024

Pro našeho dlouhodobého klienta Mar-Luk s.r.o. jsme vytvořili zcela nový e-shop Domacivakuovani.cz, který se specializuje na prodej potřeb pro domácí vakuování potravin, jako jsou například vroubkované sáčky, vakuovací stroje, sous-vide vařiče a mnoho dalšího. E-shop byl vytvořen na platformě WordPress + WooCommerce.  

Pomohli jsme vyprodat celý sklad za dva měsíce

Pomohli jsme vyprodat celý sklad za dva měsíce

14.8.2023

Pro českou společnost TMK system, s.r.o. byly letošní dva měsíce neobyčejně úspěšné. Díky důmyslně navrženým PPC (Pay-Per-Click) kampaním (link ppc) na Googlu, Seznamu a Facebooku se nám podařilo vyprodat veškeré zásoby.

Techni Trade s. r. o.

Techni Trade s. r. o.

14.3.2023

Společnost Techni Trade s. r. o. je výrobcem a dodavatelem nejrůznějších typů průmyslových nožů, řezných nástrojů a spotřebního materiálu. Nedílnou součástí dodávek je i technické poradenství a vývoj, díky čemuž firma poskytuje svým zákazníkům vždy optimální řešení, a to díky nejnovějším poznatkům v odvětví.

JV Working s. r. o.

JV Working s. r. o.

15.11.2022

Společnost Jusda je logistický gigant, který 20 let nabízí své služby na euroasijském a americkém trhu. Podívejte se na naši spolupráci.

Mar-Luk s. r. o. – domacivakuovani.cz

Mar-Luk s. r. o. – domacivakuovani.cz

20.10.2022

Česká společnost zabývající se domácím vakuováním i profesionální dodavatel obalových materiálů, a to zejména v oblasti oblíbeného „take-away“.

Hanes Czech Republic, s. r. o.– Značkové prádlo

Hanes Czech Republic, s. r. o.– Značkové prádlo

17.10.2022

Nadnárodní společnost nabízející široký sortiment punčochového zboží, dámského i pánského spodního prádla. Do portfolia společnosti patří světové značky jako DIM, Playtex, Wonderbra, Nur Die, Lovable či Bellinda.

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o. p. s.

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o. p. s.

21.6.2022

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o. p. s. započala svou cestu v roce 1992, kdy poskytla bezpečný přístav první skupince hendikepovaných dětí a jejich rodinám. První krůčky Soukromé speciální školy pro děti s více vadami SVÍTÁNÍ vedly nejen k zabezpečení a vzdělávání dětí v rámci školního roku, ale také k poskytování dalších služeb a aktivit v období letních prázdnin.

5 nejčastějších chyb v PPC kampaních

5 nejčastějších chyb v PPC kampaních

5.4.2022

PPC kampaně jsou nedílnou součástí online marketingu většiny firem. A protože častokrát přebíráme kampaně pod naši správu již v běžícím stavu, rozhodli jsme se sepsat 5 nejčastějších chyb, se kterými se potkáváme. Zkontrolujte si, zda některou z nich neděláte. A pokud byste celkově měli pocit, že Vaše PPC kampaně nejedou na ,,plný výkon“, pozvěte si nás na konzultaci a vše probereme.

Vzdělání a inspirace není v práci nikdy dost

Vzdělání a inspirace není v práci nikdy dost

29.3.2022

V únoru jsme navštívili největší český e-commerce a on-line business veletrh s 13 tematickými konferencemi CzechOn-lineExpo. Představilo se více než 100 firem a program byl opravdu nabitý různými novinkami z online marketingu.

Strojon

Strojon

21.12.2021

Pro firmu Stojon jsme vytvořili nový vizuální styl, který jsme následně přenesli na celou firmu.

VŠECHNY REFERENCE

Potřebujete zviditelnit váš e-shop nebo web?

Kontaktujte našeho specialistu

Ing. Ondřej Jón

specialista online marketingu

Ing. Ondřej Jón